2. El Eşyaları Satarak Para Kazanmak

Değerli okurlar, bugünkü makalemizin konusu 2. el eşyaları satarak para kazanmak olacak. Nasıl ve hangi şartlarda bunu gerçekleştirebiliriz bunlara değinmeye çalışacağız. Haydi şimdi hep birlikte bir şeyler satmaya başlayalım…

İlk adım olarak ne satacağımıza karar verelim!

Evimizde mutlaka kullanmadığımız, sağa sola sıkıştırdığımız, tavan arasına attığımız, çekyat altlarına gömdüğümüz 🙂 eski eşyalarımız mutlaka vardır. Öncelikle bunları bi gün yüzüne çıkartalım ve gerçekten satabilecek miyiz ona karar verelim. Bu kullanmadığımız ama bir türlü de atmaya kıyamadığımız eşyalarımızı satabilecek miyiz onu düşünelim. (Kullanmıyorsan sat gitsin niye bekletip kalabalık yapıyorsun değil mi? 🙂 )

İkinci adım olarak fiyat belirleyelim!

Söyle bi piyasa araştırması yapalım. Bu eşyamızın sıfırı ne kadar, ikinci eli ne kadara alıcı buluyor diye araştıralım. Bu iki fiyat arasını belirleyip kendi eşyamıza ona göre fiyat biçelim.

Üçüncü adım olarak nasıl satacağımıza karar verelim!

Artık ikinci el eşyamızın ne olduğunu biliyoruz ve bu eşyamızı da ne kadara satacağımızı biliyoruz. En azından kendimizce bir fiyat belirledik ve bu fiyat üzerinden işlem yapmayı umuyoruz. Şimdi sıra geldi bu eşyamızı nasıl satacağımıza. Bunun bir kaç yolu var, size tavsiyem ise ilk olarak internet yolu ile satmanız, ikicisi ise yıllardan beri süre gelen ikinci el eşya alım satımı yapan gerçek bir dükkana gidip bu eşyanızı belirlediğiniz fiyat üzerinden satmaya çalışmanız…

Şimdi ilk seçeneği nasıl yapacağınızı anlatalım.

 

İnternet Üzerinden İkinci El Eşya Alım Satımı

İnternetten ikinci el eşya alım satım işlemi
İnternetten ikinci el eşya alım satım işlemi

Bunun için bir çok seçenek mevcut arkadaşlar, bir çok internet sitesi mevcut eşyalarınızı ürünlerinizi satmak için. Bugünlerde en popüler olanı hiç şüphesi letgo.com‘dur. Daha doğrusu sadece letgo desek daha yerinde olacaktır belki de. Çünkü bu internet sitesi ya da platform diyelim sadece akıllı telefonlarda çalışan bir özelliğe sahiptir. Olay şu, letgo uygulamasını akıllı telefonuna yükle, eşyanın fotoğrafını çek, fiyatını belirle, sisteme yükle ve bekle, yani çek – yükle – sat! 🙂

Çok kolay gibi görünüyor değil mi? Gerçekten de öyle, bu işleyiş yardımı ile kolayca ikinci el eşyalarınızı satabilirsiniz!

Letgo’nun android uygulamasına buradan, ios uygulamasına ise buradan ulaşıp yükleyebilirsiniz.

İnternet üzerinden ikinci el eşya alım satımının diğer bir yolu da gittigidiyor.com ve sahibinden.com tarzı web siteler aracılığı ile alım satım yapmaktır. Gittigidiyor bilindiği üzer bir eBay iştiraki olup dünya devi bir şirketin Türkçeleştirilmiş halidir diyebiliriz. Gittigidiyor benzeri bir çok web sitesi bulunmaktadır, bunları çoğu gittigidiyorun yanından dahi geçemez ama yine de vardır işte 🙂 Size tavsiyem, eğer bu tarz bir alım satım işlemi yapacaksanız, gerek güvenlik bakımından olsun, gerek kolay arayüzü olsun, gerekse müşteri memnuniyeti olsun gittigidiyor.com ilk tercihiniz olmalıdır.

Gittigidiyor’a ürün yani ikinci el eşyalarınızı eklemek için ise, siteye buradan buradan yükleyebilirsiniz.

 

Gerçek Hayatta İkinci El Eşya Alım Satımı

İkinci El Eşya Alım Satım Dükkanı
İkinci El Eşya Alım Satım Dükkanı

Bunun üzerine söylenecek şeyler zaten bellidir. Eşyalarınızı tavan arasından, oradan buradan, sağdan soldan çıkarttınız. Güzelce sildiniz süpürdünüz, alladınız pulladınız ve güzelliğine güzellik katıp albenisini arttırmaya çalıştınız. Öyleyse şimdi sıra geldi bunu ikinci el eşya alım satımı yapan bir dükkana götürmeye… Gittiniz ve dükkan sahibi ölü bir fiyat verdi, pazarlık yapmayı sakın ihmal etmeyin çünkü bu tür dükkan sahipleri genel anlam itibari ile sizi ve eşyanızı sömürebildikleri kadar sömüreceklerdir, bundan hiç şüpheniz olmasın. Yok efendim bunu satamam edemem vs. vs. vs. binbir türlü şey söyleyip fiyatı düşürmek için ellerinden geleni yapacaklardır. Burada sizin dikkat etmeniz gereken en önemli şey, götüreceğiniz eşyadan anlayan birisi ve pazarlığı iyi yapan bir yakınınız ile birlikte gitmek olacaktır.

Bu önemli detayları da anlattıktan sonra, çok daha detaylı bilgiler alabileceğiniz bir makale olan ikinci el eşyaları satarak para kazanma yolları isimli makaleyi okumanızı tavsiye edebilirim.

Bunun dışında da hemen aşağıda, bu siteye özel olarak hazırlanan para kazanma yöntemlerimizi incelemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Ve son cümle olarak bu makale hakkında yorumlarınızı belirtmenizi, doğrularını yanlışlarını hemen bir kaç satış aşağıya yazmanızı önemle rica eder, bol kazançlar dilerim.

Emre ECER