8 Adımda İnternetten Para Kazanmak! Günde 250 TL!

Gelişen teknoloji, dünyada yaşanan olumsuz gelişmeler, insanları internetten para kazanma ve çalışmaya büyük ölçüde sevk etmiştir. Özellikle Koronavirüs pandemisi, milyonlarca kişinin işini veya hayatını kaybetmesine sebep olmuştur. Siz de evlerde kapalı kaldığımız bu günlerde dünyada milyonlarca insanın yaptığı gibi kendinize farklı çalışma imkanları oluşturmayı denediniz mi?

Örneğin çevrimiçi para kazanmanın yollarını denediniz mi?

Koronavirüs sırasında faturalarınızı ödemek için para kazanmak, pandemi sonrasında da giderlerinizi finanse edebilmek için çevrimiçi para kazanmanın yollarını bulmanız önemlidir ve size büyük fayda sağlar. Bunun için sınırsız imkanlar var aslında ama önemli olan bunu yapacak girişimcilik ruhu ve yeteneklerin olmasıdır.

Beceri setiniz ne olursa olsun, şimdi veya geçmişte ne yapmış olursanız olun, kendi beceri ve tutkularınıza uygun bir seçenek bulup, çevrimiçi para kazanmak için her zaman kendinizi geliştirebilirsiniz.

2021’de İnternetten Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

8 adımda internetten para kazanmak

Gerçek şu ki, internetten para kazanmanın çok fazla yolu var ve pek çok insan bunu rahatlıkla yapabilmektedir. Serbest çalışan dijital göçebelerden bilgili pazarlamacılara ve yükselen girişimcilere kadar, evde dizüstü bilgisayarınızı ve kesintisiz bir internet bağlantısını kullanarak, sıkı çalıştığınız takdirde pek çok iş yapabilirsiniz.

İnternetten para kazanacağınız çok fazla iş modeli var ve bazıları diğerlerine nazaran çok daha fazla kazançlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Tamamıyla bir ücret ödemeden ya da küçük bir cüzi yatırım karşılığında bir çok iş yapılabilir. Bir blog başlatmak veya yazar olmak, çevrimiçi para kazanmada uzun vadeli yatırım olabilir. Kesin olan bir şey vardır ki internette iyi para kazanacağınız çok fazla iş modeli vardır.

Çevrimiçi Para Kazanmak için Neler Yapmalısınız?

Çevrimiçi para kazanmanın pek çok yolu olsa da, öncelikle neyi nasıl yapmanız gerektiğini bilmeniz gereklidir.

Yeteneğiniz belli ancak bunu da geliştirmeniz önemlidir. Planlama yapmalı, çalışma ortamı hazırlamalı, bir web, blog ya da e-ticaret sitesi kurmalısınız. Ayrıca verilen görevleri süresinde teslim etmek ve işinizi tanıtmanız da önemli unsurlardır.

1. Adım: Yeteneğinizi Belirleyin!

Elbette her insan öyle yada böyle bir şekilde herhangi bir iş kurabilir. Ancak başarısız işlere baktığınızda pek çoğunun, kişinin yeteneği ile bağdaşmayan, yeteneğinin ve bilgisinin haricinde işler yaptıklarını görürüz. İşte başarısız olmamak ve herhangi bir kayıp vermemek için yeteneğinizi gerçekten belirlemeniz gerekir.

Ayrıca bir tavsiye daha vermek gerekirse, yeteneğinizi daha çok geliştirmek için eğer varsa eğitimi almanız da daha çok bilgi sahibi olup, rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Unutmayın rakipleriniz kendilerini geliştirmek için her şeyi yapmaktadır.

2. Adım: Araştırma Yapın!

Hangi işi yapacağınızı yeteneğinize göre belirlediniz ancak bu işin internet ortamından nasıl yapılacağı hakkında bir bilginiz yok. Bu durumda iyi bir araştırma yapmanız gerekir. Ayrıca sizinle aynı işi yapan rakiplerinizi de takip etmeniz gerekir.

Özellikle başarılı olanların stratejilerini kendinize uyarlayabilmeniz için sağlıklı bir araştırma yapılması önerilir.

3. Adım: Planlama Yapın!

İster fiziksel bir iş yapın, isterseniz internet üzerinden bir iş kurma düşünceniz olsun, her işin etkili bir planlamaya ihtiyacı vardır. Planlama yapmak işinizi çevrimiçi olarak nasıl organize edeceğinizden, gerekli olan maliyetlere kadar her türlü bilgiyi sağlama aşamasıdır.

Pek çok iş, etkili bir planlama yapılmadığından dolayı başarısız olmaktadır. İşinizi başlatmadan önce elinize kağıt ve kalem alın ve iyi bir planlama yapın.

4. Adım: Çalışma Ortamı Hazırlayın!

Artık yeteneğinizi biliyorsunuz, araştırmanızı ve planlamanızı da yaptınız. Şimdi gerekli olan ise kendinize rahat çalışabileceğiniz bir ortam hazırlamak olacaktır. Eğer imkanınız varsa kendinize ev rahatlığını ve huzurlu çalışma ortamı sağlayacak bir alan belirleyin.

Önemli olan işinizi yapacağınız sırada çok fazla insan ya da çevre etkeninden rahatsız olmamaktır. Evin en sessiz konumunu tercih edin. Çalışma yeriniz asla mutfak masasının üstü, salon gibi ortak kullanım alanı olmasın.

Yatak odanız mı çalışma alanınız? Asla böyle bir şey yapmayın. Tüm bunları yaptığınızda işinize odaklanamayabilir ve başarılı olamayabilirsiniz. Gerekirse uygun fiyatlı bir yer kiralayın. Ev ortamınız belki evden çalışmak için size rahat gibi görünse de, aslında verimli ve huzurlu çalışma düşmanıdır!

5. Adım: Web, Blog ya da E-Ticaret Sitesi Kurun!

İster bireysel çalışın isterseniz halihazırda küçük bir işletmeniz olsun, kendinizi çevrimiçi dünyada kanıtlamak için bir e-ticaret, blog ya da web sitesi kurmanız gereklidir. Bir işletmeniz olsa bile, kendinizi bölge dışına taşımak, daha çok kişiye ulaşmak ve ürünlerinizi satın almak isteyenlere kolaylık sağlamak için bir e-ticaret ya da web sitesi kurmanız gerekir. Böylece hem satışlarınızdan hem de web sitenize reklam almak kaydıyla kazancınızı artırabilirsiniz.

6. Adım: Tanıtım Yapın!

Daha önce herhangi bir işle ilgilendiyseniz, eskiden tanıtım yapmanın zor olduğunu ve belli bölgelere yönelik olduğunu bilirsiniz. Ancak, günümüz artık çok daha geniş kitleye sahip. Kurduğunuz siteyi veya işinizi tanıtmak için sosyal medya olarak adlandırdığımız Facebook, Twitter, Instagram ve LinkedIn gibi, üye sayısı milyonları bulan mecraları kullanabilirsiniz. Böylece hem daha geniş kitlelere ulaşacak, daha fazla müşteriyi kendinize çekecek ve kazancınızı arttırabilirsiniz.

7. Adım: Verilen Görevleri Süresinde Teslim Edin!

Diyelim ki serbest zamanlı çalışan bir yazarsınız. Ya da bir ürün satış siteniz var. Yazarlık yaptığınızda, yazmanız için aldığınız içerik ya da tanıtım yazısını süresinde, hatta mümkünse süresinden evvel bitirip teslim etmeniz yararınıza olacaktır. Bu sizin için müşterinizin bir daha ki siparişi için artı bir puandır.

Aynı şekilde müşteri sitenizden bir ürün aldığında, en kısa sürede adresine göndermeniz ve bilgilendirmeniz gerekir. Geç gönderilen ya da eksik gönderilen sipariş, bir sonraki siparişe olumsuz yansıyacak ve belki de müşterinizi kaybetmenize neden olacaktır. Siparişlerinizi tam ve kusursuz göndermeye odaklanın.

8. Adım: Çevrimiçi Yetenek İlanı Oluşturabileceğiniz Freelancer Sitelerle Çalışın!

Eskiden bir iş bulmak istediğinize (eğitiminiz ölçüsünde) gazetelerin sarı sayfalar ekine bakar, iş adresini not alır, telefonla görüşme yapar ve eğer hala o işe eleman alınmamışsa görüşmeye giderdiniz. O ilanlar genelde bir hafta ya da bir ay süreli olduğu için, işe eleman alındığı halde, ilan gazeteden çekilmediği için hala gösterilirdi.

Tabi ki o zamanlarda bu tadar çok iş imkanı da yoktu. Ayrıca ilanı daha geniş kitlelere ulaştırmak için ulusal bir gazetede vermek zorunda idik. Ülkemizde artık internetin her eve ve cebe girmesiyle birlikte hem iş imkanları hem de ilan verilecek yer oranı arttı. Artık siz işi kovalamıyorsunuz, iş sizi kovalıyor.

Alıcı ve satıcı yani işçi ve işvereni bir araya getiren pek çok site mevcut. Bu da yapmak istediğiniz işle ilgili size çok fazla seçenek sunuyor. Ülkemizde en çok tercih edilen iş sitelerinde ilan vererek, müşterilerin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

İşte ilan oluşturup iyi gelir edebileceğiniz siteler:

  • Bionluk
  • SadeceOn
  • Armut
  • Uzman Kirala
  • Proje Kurdu
  • R10
  • Sanal İşçi
  • İçerik Bulutu
Bionluk

Bionluk özellikle freelancer yazarların çalıştığı, alıcı ve satıcıların ilan vererek buluştuğu site. Freelancer içerik yazarları, içerik editörleri, sosyal medya yönetimi yapanlar, seslendirme sanatçıları, web tasarımcıları gibi freelancer çalışanlar, yetenekleri adına ilan veriyor.

İlanları oluştururken size verilen talimatlara uymanız gereklidir. Aynı zamanda bu işleri yaptırmak isteyenler de ilan vererek, eleman buluyor. Bu sitenin özelliği, yapılan işten komisyon kesmesi.

Yazarlık ilanı vereceksiniz diyelim. Komisyon oranını da dikkate alarak ücret belirlemesi yapmanız yararınıza olur. Komisyon kesinti oranı %20. Freelancer üye olmak istediğinizde 20 TL oranında bir ücret talep ediliyor.

Tamamladığınız işlere yapılan yorumlar ve aldığınız yıldızlar, sizin sitede görünürlüğünüzü artırıyor. Bu da daha fazla iş anlamında geliyor. İş sirkülasyonu sürekli sitelerden biri. Size uygun tekliflere teklif verebilir, özel teklif sunabilir ve müşterilerle mesaj yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

SadeceOn

SadeceOn’da tıpkı Bionluk gibi alıcı ve satıcıyı bir araya getiren sitelerden birisidir. Komisyon oranı yapılan işe göre farklılık göstermektedir. İlk işinizde diyelim ki %20 komisyon tutarı aldı. Aynı kişiyle yapacağınız ikinci ve daha sonraki tüm işlerinizde yüzde 7 komisyon kesmektedir.

SadeceOn’da genelde internet tabanlı işler yapılsa da, hediyeler kısmında baskı t-shirt ya da kupa satma, hobilerinizi değerlendirme imkanına da sahipsiniz.

Bu sitede siz ilanı talimatlara uygun olarak verirseniz ve müşteri sizi bulur. Bionluk’ta olduğu gibi ne kadar çok olumlu yorum ve puan alırsanız, o kadar çok popülerliğiniz ve iş alma oranınız artacaktır.

Armut

Televizyonda ve basılı medyada sıkça reklamlarına rastladığınız bu platform, sadece çevrimiçi freelancerları değil, pek çok meslekten uzmanları bir araya getiren bir platformdur.

İş için bir ofisiniz olmayabilir ki artık pek çok iş için gerçek bir ofise ve maliyetlerinize katlanmanıza gerek olmamaktadır.

Temizlik, tadilat, eğitim gibi iş dünyasından pek çok usta ve uzman bu siteye ilan vererek ya da bu sitelerdeki ilanları yanıtlayarak iş bulmaktadır. İşinizi ne kadar iyi yaparsanız, o kadar iyi değerlendirilirsiniz ve kazancınız da yükselir.

R10

R10 binlerce üyesi olan bir platform. Üyelik ücretsiz ancak davetiye ile üyelik yapılıyor. Yani R10 üyeliği için davetiye bulursanız şanslısınız. Yazar, yazılımcı ya da grafik tasarımcısı iseniz bu siteye üye olma şansını değerlendirin.

Bu sitede hizmet alabilir, hizmet satabilir ya da uzmanların bilgilerinden de yararlanabilirsiniz.

Sanal İşçi

Video, yazılım, teknoloji ve reklamcılık gibi alanlarda ilan verebileceğiniz bir sitedir. Bu sitede proje sahipleri iş ilanları verir ve freelancer çalışanlar da kendilerine uygun iş için teklif verirler.

Ödeme ise Sanal İşçi hesabına yapılır ve işi alan, işi tamamladığında ve işi veren onayladığında, ücret Sanal İşçi üzerinden freelancer çalışan hesabına aktarılır.

İçerik Bulutu

İçerik bulutu, sadece freelancer yazarların yani sadece içerik üreticilerinin kayıt olup iş alabildiği bir sitedir. Yapılan her işten belli bir komisyon alınır. Araştırma yaparak yazmayı seviyorsanız, bu siteye kayıt olup, iş alabilir ve kazanç elde edebilirsiniz.

Özellikle markaların ihtiyaç duydukları içerikleri profesyoneller ve kaliteli içerik üreticileri ile gidermeye çalışan sitede, e-ticaret siteleri, markalar, ajanslar ve kobilerin web siteleri için içerikler üretiliyor.

Siz de uzman içerik yazarıyım diyorsanız, bu siteye yazar olarak başvurarak kazanç elde edebilirsiniz.

Uzman Kirala

İlave hizmet alımı imkanına da sahip olan Uzman Kirala, tıpkı Armut gibi bir proje ve bu projeyi gerçekleştirecek uzman bulma mantığıyla hareket ediyor.

Oldukça güvenilir bir site. 200 farklı alanda 40 bin proje olan sitenin 76 binin üstünde üyesi var. Ülkemizin en büyük freelancer sitelerinden biri. 3 üyelik tipi var; uzman, işveren ve market üyelik.

Web tasarımı yapmak, adreslerin haritada konumlandırmasını yapmak, animasyon karakteri yaratmak, Google Play için oyun uygulaması yaptırmak isteyenler, mobil uygulama ve sosyal medya yönetimi gibi alanlarda verilen iş ilanlarına teklif verebilirsiniz.

Satış yapmak için ise üye olmanız yeterli. Satışlardan elde ettiğiniz tutarı almak için 7 gün bekleme süresi sonunda hesabınıza aktarılıyor.

Proje Kurdu

17 bin 301 uzman ve şu anda 9 bin 117 proje ile etkin çalışılan sitelerden birisi.

Öncelikle üye olmanız gerekir. İş sahibi tarafından verilen projelere teklif gönderirsiniz. Projeyi almaya hak kazandığınız takdirde proje taslağına onay verip çalışmaya başlarsınız. Projeyi teslim ettikten sonra yorum ve puanlama yapmanız gerekir.

Üyelik paketleri standart ve Gold olarak iki şekildedir. Standart üyelikte aylık ücret talep edilmezken, gold üyeliklerde cüzi bir üyelik ücreti talep edilmektedir.