Google Adsense ile Online Para Kazanmak

Google Adsense ile online para kazanmak, 2016 yılında hangi yollar aracılığı ile mümkün olur, bugün bunları işleyeceğiz değerli ziyaretçilerim. Öncelikle “Google Adsense nedir” detaylı şekilde bunu öğrenelim!

Google Adsense Nedir?

Google Adsense, Google’ın web site sahiplerine sunduğu reklam hizmetidir. Aslında pek çok alanda kullanılan bir sistemdir ama Adsense’den en çok parayı genelde web site sahipleri ve takipçileri fazla olan YouTube kanal sahipleri kazanır.

Google Adsense özünde şu şekilde çalışır:

  • Web sitelerinin ya da ürünlerinin veya hizmetlerinin tanımını yapmak isteyen kişi ya da kurumlar, Google Adwords üzerinden reklam verirler.
  • Reklamları verirken, Google bu kişi ya da kurumlara şu şekilde bir seçenek sunar ve der ki, “reklamların sadece Google Arama Motoru’unda mı yoksa Google Adsense hizmeti veren ilgili web sitelerinde mi yayınlansın?”
  • Kişi ya da kurum bu seçeneklerden istediğini seçer, ister birisini isterse ikisini birden seçebilir.
  • Ve sonuç olarak; reklamlarım sadece Google Arama Motorunda yayınlansın derse, sadece arama sonuçlarında, reklamlarım sadece Google Adsense hizmeti veren sitelerde yayınlansın derse, sadece ilgili sitelerde ve her ikisinde yayınlansın derse de her iki platformda reklamlar yayınlanır ve ürün ya da hizmet tanıtımı gerçekleşmiş olur…

Google Adsense’nin çalışma şeklini bu şekilde kısaca özetleyebiliriz. Şimdi gelelim “Google Adsense ile nasıl para kazanılır” sorusuna?

Google Adsense ile Nasıl Para Kazanılır?

Google Adsense Nedir?
Google Adsense Nedir?

Değerli dostlar, Google Adsense ile online para kazanmak için bir çok seçenek mevcuttur. Daha önce sizlere Google’dan para kazanma yolları isimli bir makale hazırlamıştım, bu makalede bazı noktalara değinmiştim, şimdi bunları biraz daha açarak teker teker işleyelim…

1-) Google Adsense ile Web Sitesinden Online Para Kazanmak

Bu yöntem Adsense’de en çok kullanılan yöntemlerin başında gelir ve Adsense’nin temel mantığı da zaten budur. Web site sahiplerine online olarak para kazandırmak! Peki ama nasıl oluyor bu iş, hemen detaylarını açıklayalım…

Kıymetli dostlar, yukarıda Google Adsense’nin çalışma mantığını kısaca anlatmıştım. Şimdi bu çalışma şeklini web site sahibinin gözünden inceleyelim.

Diyelim ki bir web siteniz var ve bu siteden online para kazanmak istiyorsunuz. Bunun için en iyi yollardan birisi de hiç şüphe yok ki Google Adsense’dir. Google Adsense’ye başvurunuzu yapıyorsunuz ve sitenizin onaylanmasını bekliyorsunuz. (Başvurunuzu buradan yapabilirsiniz!)

Başvurunuz onaylandı ve artık sitenize reklam almaya hazırsınız, şimdide Google Adsense sayfasına gidiyorsunuz ve gerekli işlemleri yaparak sitenize reklam alıyorsunuz. Bu adımları anlatmaya gerek duymuyorum çünkü zaten bir web siteniz olduğu için, reklam alımı ve sitenize yerleştirme işlemleri sizin için hiç de zor olmayacaktır diye düşünüyorum. Eğer zorlanırsanız iletişim sayfasından bana ulaşıp yardım alabilirsiniz.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra yapmanız gereken tek şey, web sitenize ziyaretçi çekmenizdir. Ne kadar çok ziyaretçi o kadar çok kazanç anlamına gelmektedir. Bu yüzden olabildiğince çok ziyaretçi için çalışmalar gerçekleştirmelisiniz.

Peki bu kazançlar nereden ve nasıl geliyor, Google Adsense neden web site sahiplerine para ödüyor kısaca bunu da anlattıktan sonra diğer yönteme geçelim.

  • Google Adsense, Google Adwords ile ortak çalışmaktadır. Bunun bir getirisi olarak da, Adwords’e verilen reklamlar, Adsense aracılığı ile web site sahiplerinin sitelerinde yayınlanır. Kişi ya da kurumlar, Google Adwords’te her tıklama için para öderler, buna “tıklama başı maliyet” TBM denir. Örneğin bu TBM 1 TL ise ve tıklama Adsense hizmeti veren bir web sitesinden yani sizin sitenizden olmuşsa, gelmişse, Google bu TBM’in bir kısmını web site sahibine vermektedir. Bu şekilde mükemmel bir reklam ağı oluşturulmaktadır.

Google Adsense ile web sitelerinden para kazanmanın temel mantığı bu şekilde işlemektedir. Şimdi gelelim diğer yöntemimize…

2-) Google Adsense ile YouTube Kanalı Üzerinden Online Para Kazanmak

Google Adsense ile YouTube kanalınızdan online olarak para kazanabilirsiniz. Bu yöntem temel olarak web sitesi ile yapılan işlemin aynısıdır. Aradaki tek fark web sitesi yerine YouTube Kanalı üzerinden olmasıdır.

Yapmanız gereken şeyler ise özetle şu şekilde gerçekleşmelidir:

  1. YouTube’a üye olun! (Eğer bir Google hesabınız varsa, bu hesap ile giriş yapabilirsiniz.)
  2. Üye olup giriş yaptıktan sonra kendinize bir YouTube Kanalı açın!
  3. Açtığınız bu kanal sürekli olarak videolar ekleyerek güncel tutun ve en önemlisi o günün, haftanın veya ayın trend videolarını ekleyerek olabildiğince fazla izleme almaya çalışın!
  4. Videolarınızdan ve kanalınızdan para kazanma sekmesini aktif edin ve reklam gösterimlerini başlatın!
  5. Hepsi bu kadar, gelsin paralar! 🙂

YouTube kanalı üzerinden para kazanmanın temel mantığı da bu şekilde özetlenebilir arkadaşlar. Ne kadar çok video yüklerseniz izlenme oranı o kadar çok artacaktır. İzlenme oranı arttıkça videolarınızdaki reklamlara tıklama oranı o kadar çok artacaktır.

Bu iki yol Google Adsense ile online para kazanmanın en iyi ve kazançlı yollarıdır. Bu yollar dışında pek fazla seçenek de açıkçası bulunmamaktadır. Adsense’nin temel mantığı zaten web site sahiplerine kazanç sağlamaktır bunu artık biliyorsunuz. Bu yüzden farklı yollar aramanız, sizin için fazlasıyla vakit kaybı olacaktır. Bu makale hakkında söylenecek çok fazla bir şey kalmadığını düşünüyorum kıymetli dostlar, bu yüzden yavaş yavaş makalemin sonuna doğru gelirken yorumlarınızı ve paylaşımlarınızı beklediğimi önemle hatırlatır ve ayrıca online para kazanma üzerine hazırlanan yöntemlerimizi incelemenizi önemle tavsiye ederim. (Bir kaç satır aşağıda bulabilirsiniz.)

Saygılarımla,

Emre ECER