2022’de İnstagramdan Para Kazanmak Mümkün Mü?

İnstagramdan Para Kazanmak

İnstagramdan Para Kazanmak
İnstagramdan Para Kazanmak

İnstagramdan para kazanmak için ne yapabiliriz? Bu soru pek çok Instagram kullanıcısının zaman zaman sorduğu bir sorudur. Günlük hayatın ve çekilen fotoğrafların paylaşıldığı sosyal medya platformları, fırsatları değerlendirmeyi bilenler için iyi bir kazanç kapısı haline geldi.

Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya platformları, aslında insanların birbirleriyle haberleşebilmeleri için kurulmuştu. Zaman ilerledikçe sosyal medyalara verilen imkanlar sayesinde her bir sosyal medya kullanıcısının kazanç elde etmesinin yolları açıldı.

İnstagramdan Para Kazanmak için Kaç Takipçi Gerekir?

Siz her gün Instagram takipçi sayınızı artırmak için mücadele ederken, bazı kişilerin burada tek bir gönderiyle binlerce lira ya da dolar kazanmaları oldukça sinir bozucu. Hepimiz dünyayı gezmek, farklı kültürleri tanımak, en güzel yiyecekleri yemek için para ödeyen büyük sponsorlu anlaşmalar yapacak bir etkileyici olmak isteriz. Ancak, hesabımızın ne zaman para kazanmaya başlayacağını belirlemek ve bilmek zor olabilir.

Markaların ve kullanıcıların hesap etkisini belirlemek için baktıkları ilk metriklerden biri takipçi sayınızdır. Markalar, bir etkileyici ile çalışmak istediklerinde, pazarlama bütçelerinin iyi kullanıldığını bilmek ister. Takipçi sayınız kaç kişi olursa olsun, kitlenizin ne kadar iyi etkileşimde bulunduğu markalar açısından önemlidir. Bu, markalar için fazla ürün bilinirliği ve potansiyel satış anlamına gelir. Paylaşımları gören herkes potansiyel müşteridir. Ayrıca markalar, takipçi sayınızın ve katılım oranınızın nişinize ve gönderilerinizin kalitesine nasıl uyduğuna bakar.

İnstagram Para Kazanma

# Etkileşim Oranı!

Instagramdan para kazanmak için 1000 kişi ve üzeri takipçiniz olması gerekir. Takipçileriniz görmüyor ya da herhangi bir etkileşime girmiyor ise herhangi bir içerik paylaşmanın bir anlamı yoktur. Instagramda para kazanmanın anahtarı takipçi sayısı değildir. İyi bir etkileşim oranına sahip olmanız gerekir.

Etkileşim oranınız belirli sayıda gönderiye yapılan toplam beğeni ve yorum sayısının, gönderi ve takipçi sayısına bölünmesi, 100 ile çarpılmasıdır. Etkileşim oranınız yüksek olduğunda bu marka takipçilerinizin sizi gördüğünü söyler. Bu da takipçilerin ürünleri satın almasıyla sonuçlanır yani bir başka deyişle paralarını size yatırırlar.

En sevdiğiniz ünlülerin ya da sosyal medya etkileyicilerinin Instagram hesaplarına bakarsanız, buradan para kazanmak için binlerce hatta milyonlarca takipçiniz olması gerektiğini düşünürsünüz.

Ancak, markalar ister mikro ister makro etkileyicilerle çalışsın, önemli olan takipçilerinizle olan ilişkileriniz ve içeriğinizle ne kadar ilgili olduklarıdır.

Markalar, Instagram pazarlama çabalarında bir yatırım getirisi ister. Üyelik ya da satış isterler. İster 1000 isten 1 milyon takipçiniz olsun, özgün içerik oluşturmaya ve marka ile ilgili takipçilerden oluşan bir topluluk kurmaya çalışmalısınız. Bu durum sizi markanın çekicisi olmanızı sağlayacaktır.

# Sponsorlu Gönderiler!

Influencerların Instagramda para kazanmasının en popüler yollarından biri, elbette sponsorlu gönderilerdir.

Influencerlar, markalarla çalışmak için kendi oranlarını belirlemekten sorumludur. Bu nedenle gelir potansiyeli burada değişir. 249 milyon takipçili Kim Kardashian West’in sponsorlu bir Instagram gönderisi için 500 bin doların üstünde komisyon aldığı bilinmektedir.

Influencer çiftleri, çalıştıkları markaların sayısı ve aldıkları sponsorlu gönderilerin sayısı ile çok çeşitli olurlar ve sadece Instagram’da paylaşım yaparak, tam zamanlı bir yaşam sürmeleri mümkündür.

# Niş Önemli!

Dünya üzerinde her 10 kişiden 8’inin satın alma kararlarını vermek için sosyal medyaya ve bunların yarısının da etkileyicilerin görüşlerine güvendiğini biliyor muydunuz? İnsanlar takip edecek tavsiyeler ararlar ve belki de bu kişilerden biri de sizsiniz. Belirli bir alanda bilgiliyseniz ve tutkunuz varsa, yalnızca sevdiğiniz markaları ve ürünleri tanıtarak para kazanabilirsiniz. Özellikle sosyal medya trendlerinden oluşan genç kitle sizin en iyi takipçileriniz olabilir.

Instagram’daki en karlı nişler seyahat, fitness – sağlık ve zindelik, moda, güzellik, finans, yaşam tarzı ve lükstür. Bu nişlerdeki etkileyiciler pek çok markayla çalışmakta, etkili ve geniş bir içerik yelpazesi oluşturmaktadır. Instagram hesaplarında para kazanma konusunda da oldukça başarılıdırlar.

Huda Kattan, Instagram’da bir güzellik etkileyicisi olarak başladı ve şu anda Hudabeauty’de 49,2 milyon, Huda Kattan hesabında da 2,3 milyonu aşan takipçi sayısı mevcut. Kişisel antrenör Kayla Itsines ise 13,2 milyon takipçiye sahip ve bikini vücut rehberleri serisi için büyük takipçi oranına sahip ve oldukça başarılı.

Bazı nişler özeldir yani yemek yerine hamburger veya güzellik yerine akneli cilt bakımı gibi sponsorlu gönderilere başlamak için takipçi sayınızın milyonlar olması gerekmez. Her gün daha fazla marka ürünlerini tanıtmak için bu özel nişlerde mikro etkileyicilerle çalışıyor çünkü daha fazla ilgili takipçi kitlesine sahipler.

# Satış Ortaklığı Almak!

İnstagramdan para kazanmak için kendinizi sponsorlu gönderilerle sınırlamamanız gerekir. Sponsorlu gönderilerde doğrudan markalarla çalışmanın yanında Instagram’da gelir elde etmek için bağlı kuruluş pazarlamasını da kullanabilirsiniz. Bağlı kuruluş pazarlaması, önerdiğiniz bir ürünü kişilerin satın almasından sonra, markanın size ödediği komisyondur. Genellikle bir promosyon kodu ya da bağlı kuruluş bağlantısı ile parçası olduğunuz bağlı kuruluş pazarlama ağları, tavsiyenizin süslediği satışların sayısını izler ve her şey söylenip yapıldığında size kârın bir yüzdesini öder.

İzleme sanatınızı veya kodunuzu eklemeyi hatırladığınız sürece bağlı kuruluş ürünleri satmak, bir ürün önermek kadar basittir. Başlamak için en iyi yer, kullandığınız ve önerdiğiniz ürünlerle bu markaların bağlı kuruluş pazarlama ağlarının bir parçası olup olmadığını araştırmaktır. Akla gelebilecek her nişte katılabileceğiniz yüzlerce hatta binlerce bağlı kuruluş programı vardır. Yeni başlarken katılmak için Amazon Associates iyi bir bağlı pazarlama kuruluşu olabilir.

# Kendi Ürünlerinizle Para Kazanmak!

İnstagramda satış yapmak aslında göründüğü kadar zor değil. Kendi ürünlerinizi satarak para kazanabilirsiniz. Nişinize bir e-kitap yazmak ve onu takipçilerinize pazarlamak kadar basit olabilir.

Kendinizi bir Influencer olarak kabul etmek ve Instagram’dan para kazanmak için geçmeniz gereken sayısal bir eşik olmasa da, bu kitlenizi büyütmekten vazgeçtiğiniz anlamına gelmez. Büyüme başarılı gelişen bir hesabın göstergesidir ve takipçi sayınız 1000 kişi olduğunda sizin için birçok kazanç kapısı açılır. Sonuç olarak; kaliteli içerik oluşturduğunuz ve iyi bir etkileşim gördüğünüz sürece Instagram’dan iyi bir kazanç elde edebilirsiniz.

İnstagram Takipçimi Nasıl Artırabilirim?

Instagram’da kazanç elde etmeniz için takipçi sayınızın iyi olması gerekir. Sizi milyonlar takip edebilir ancak bu takipçilerin sahte hesaplı takipçiler olmaması yani organik takipçiler olması gerekir. Instagram takipçilerini organik olarak nasıl büyüteceğinizi öğrenin ve platformdaki pek çok kişinin önüne geçin.

Instagram takipçi sayınızı büyütmek için takipçi satın almayı ve Instagram botlarını kullanmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Bu yöntem artık etkili değil. Yani kolayca takipçi satın alabileceğiniz ve takipçi sayınızın fazlalığıyla övüneceğiniz günler geride kaldı. Instagram algoritması, sahte hesapları tespit etmek ve kapatmak için kendini oldukça geliştirdi.

Yani kısacası Instagram kurallarına aykırı hareket etmemeli, sahte hasep ve alakasız hashtag’ler kullanmamalısınız. Bunun yerine yapmanız gereken gerçek ve aktif takipçiler elde etmek için organik bir Instagram büyüme stratejisi planlamak olmalıdır.

İnstagram Para Kazanmak

Peki, Instagram’ı organik olarak nasıl büyütebilirsiniz? Takipçilerinizi oluşturmak için kullanabileceğiniz pek çok taktik var.

  • Stratejik bir Profil ve Biyografi Yazmayı Deneyin!

Instagram hesabınızı açarken biyografi kısmına yazacaklarınız önemlidir. Tanınan bir kişi olmasanız bile biyografi kısmına yaptığınız iş veya eğitiminizi yazsanız bile, o alanla ilgili kişilerin dikkatini çekersiniz. Örneğin biyografisinde Emlak Danışmanı ya da Ekonomist gibi terimler kullanırsanız, bu sektörlerle ilgilenen kişiler sizi takibe alacaktır.

Profil resminiz de yüksek kaliteli ve göz alıcı temalar kullandığınızda da takipçileri kendinize çekersiniz. Görselinize verdiğiniz özen, takipçilerinize saygı duyduğunuzu gösterdiğinden, Instagram hesabınız organik olarak büyüyecektir.

  • Sürekli Olarak Kaliteli İçerik Oluşturmaya Özen Gösterin!

Ürünlerinizle ve hizmetlerinizle ilgili içerikler, takipçilerinizin sizin yaptığınız iş hakkında bilgi sahibi olmasına olanak sağlar. Instagram’a platformda harekete geçtiğinizi ve takipçilerinizin gönderilerinizi aradığını kanıtlamanız önemlidir. Instagram içerikleri ve aktif paylaşımlar, takipçilerinizin ilgisini çeker. Bu durumda erişim oranınız artar ve gönderileriniz görünür kılınır.

Özellikle Keşfet bölümüne girmenin ve daha fazla erişim elde etmenin bir yoludur. Keşfet, Instagramınızı potansiyel olarak organik büyümenin yolunu açar. İçerik yazmakla ilgili bir bilginiz yoksa dijital içerik üreticiliği yapan kişilerden hizmet alabilirsiniz.

  • Hashtag Kullanmayı Deneyin!

Hashtag’ler, Instagram’da takipçilerinizi geliştirmek için önemli bir rol oynar. Instagram, insanların sevdikleri hashtag’leri takip etmesine izin verir. Örneğin “#pizza” hashtagini kullandığınızda pizza sevenler bu hashtag altında sizi görecek ve paylaşımınızı beğendikleri takdirde düzenli takipçiniz olacaktır. “#elişi” hashtagını kullandığınızda ise örgü tutkunu kadınlar ve hatta örgü seven erkekler bile sizi takip etmeye başlayacaktır. Hashtag’ler, milyonlara hitap etmenin en kestirme yoludur.

Hashtag kullanacağınız zaman nişinizle ilgili sıcak ve popüler hasttagleri aramalısınız. Fotoğrafçılık yaparak para kazanıyorsanız, en çok kullanılan hashtagleri ekleyin. #düğünfotoğrafçısı, #weddingphotographer, #günbatımı, #sunset gibi hashtagler kullandığınızda insanların sizi daha çabuk keşfettiğini göreceksiniz. Takipçiler için en iyi Instagram hashtag’lerini belirlemenin yanı sıra bunların bir listesini yapın. Gönderi ve hikayelerinizde paylaşın. Gönderi başına 30 tane hashtag kullanabilirsiniz.

  • Instagram İçeriğinizi Diğer Sosyal Medya Hesaplarınızda Paylaşın!

Sosyal medyanın bir iyi yanı da bir hesabınızda kullandığınız gönderilerinizi diğer sosyal medya hesaplarınızda paylaşma imkanı sunmasıdır. Facebook’ta paylaştığınız bir gönderinizi Twitter’de, Instagram’da paylaştığınız bir gönderinizi LinkedIn’de paylaşma imkanınızın olmasıdır. Instagram paylaşımlarınızı bu sosyal medya platformlarından birinde ya da hepsinde yaptığınızda organik takipçi sayınız artacaktır.

Ayrıca işletmenizin bir web sitesi varsa, tüm gönderilerinizin altına bir Instagram banner’ı yerleştirebilir ve hakkımızda – bize ulaşın bölümlerinde bunlardan bahsedebilirsiniz. Böylece yeni takipçi edinme ve organik bir Instagram’ın keyfini çıkartırsınız.

  • Instagram Yarışmaları Düzenlemeyi Deneyin!

Instagram hesaplarında çok sık olarak yarışmalar görürsünüz. Bu yarışmalar, Instagram hesabını organik olarak büyütmek için etkili yollardan biridir. Ayrıca, Instagram hediye yarışmaları, Instagram’da büyümenize, etkileşim oranınızı, Instagram hesabınız ve işinizle ilgili farkındalığınızı artırmanıza yardımcı olur.

Instagram çekilişini veya yarışmanızda bir kazanan bulmak için Instagram çekiliş seçicisini kullanabilirsiniz.

  • Diğer Instagram Topluluklarına Katılmaya Çalışın!

Nişinizle ilgili Instagram topluluklarına ve bu topluluklardaki aktif tartışmalara katıldığınızda ilgili kişiler tarafından fark edilirsiniz. Bu da hesabınıza organik takipçileri kolaylıkla çekecektir.

Ayrıca nişinizle ilgili rakiplerinizin bir listesini yaparak, rakiplerinizi ve katıldıkları toplulukları da takip etmeniz, yararınızadır. Gönderilerini yorumlayın ve beğenin.

  • İçeriklerinizi Düzenli Yayınlamaya Gayret Edin!

İçerik sizin Instagramda takipçi kazanmanız için en etkili silahlarınızdan biri. İçeriklerinizi düzenli bir şekilde yükleyin, gün içinde zaman dilimi oluşturun.

Günde 5 içeriğe kadar yükleme yapabilirsiniz. İlk gönderinizi görmeyen ikinciyi, ikinciye de görmeyen üçüncüyü kesinlikle görecektir. Doğru hashtag kullanarak gönderilerinizi paylaşın.

Sonuç olarak…

Instagram, kullanıcıların arkadaşlarıyla, favori etkileyicileriyle bağlantı kurmaları için bir sosyal medya platformundan daha fazlasıdır. Doğru kullanıldığında güçlü bir satış aracı ve para kazanmanın iyi bir yoludur. Platformun sunduğu harika katılım oranı, markaları en çok çeken faktörlerden biridir. O halde bu fırsatlardan yararlanmanız gerekir. Çevrenizde yüksek sayıda takipçisi olan tanıdıklarınız varsa onlardan da destek alabilirsiniz.