Makale Yazarak Para Kazanmak: Ayda 3.000 TL!

Makale Yazarak Para Kazanmak
Makale Yazarak Para Kazanmak

Makale Yazarak Para Kazanmak

Makale yazarak para kazanmak; dünyada on yıldır, Türkiye’de ise son beş yıldır yürütülen oldukça trend bir iş  modeli haline geldi. Evden çalışarak iyi bir ek gelir ya da tam zamanlı bir gelir elde etmek mümkün. Ancak makale yazarlığı yapmak sanıldığı kadar kolay bir iş değil. Belli kurallara uymak ve mümkünse eğitimini almak gerekiyor. Bazı eğitim kursları, içerik editörlüğü ve içerik yazarlığı konusunda eğitimler vermeye başladı. Bu da makale yazarlığı yaparak para kazanmak isteyenler için daha profesyonel bir zemin hazırlamış oldu.

İnternetin, hayatımızın içine daha fazla yerleşmesi, işletmelerin kendini ve hizmetlerini daha iyi tanıtması için web sitelerine daha fazla ihtiyaç duyması, makale ve içerik yazarı ihtiyacını artırdı. Buna bağlı olarak içerik yazdırmak isteyen web ve blog site sahipleri, ihtiyaçlarına yönelik içerik yazarları aramaya başladı. Bu da bir başka hizmet alanını ve iş dalını ortaya çıkarttı. (Makale ve içerik tedarik siteleri.)

Bir web sitesine ya da bir blog sayfasına sahip olabilirsiniz. Ancak içerik yazımı konusunda bir bilginiz, tecrübeniz ya da yeteneğiniz yoksa sitenizin hiçbir şekilde işe yaramayacağını söyleyebiliriz. Yani içerik üreticiliği ayrı bir profesyonellik ister.

Makale yazarak para kazanmak için belli başlı bir sabit yer gerekmiyor. Freelance çalışma imkanı veren makale yazarlığı, bir bilgisayar ve internetin olduğu her yerden yapılabilecek bir hizmet dalıdır. Makale yazarak para kazanmak isteyen kişilerin tercihi genelde evden çalışmaktır. Çünkü evden çalışmanın avantajları çok daha fazladır…

Makale Yaz Para Kazan

Pek çok kişi için makale yazmak yani bilinen adıyla içerik üreticiliği yapmak, sanıldığının aksine zor bir iştir. Bu işi yapmak için kişinin araştırma ve yazma yeteneğinin olması gerekir. Ve elbette buna ek olarak SEO bilgisinin olması gerekir. Makale yazarlığı genelde ev tabanlı bir iştir ki homeworking çalışma olarak da adlandırılır.

Evde Makale Yazarak Para Kazanmak

Homeworking nedir?

Homeworking; akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar ve ona bağlı bir internet ağı aracılığıyla tüm işlerini ofis dışında bir yerden yürütmek anlamında kullanılır. Bu çalışma şekli düşük beceri gerektiren işlerden tecrübeli ve nitelikli çalışmayı gerektiren iş gücünü de kapsamaktadır.

Homeworking avantajları nelerdir?

Homeworking çalışmanın belli başlı avantajları vardır, bunlar:

 • Daha az stresli ortam,
 • Esnek çalışma saatleri,
 • Zamanın daha özgür olması,
 • Daha az iş maliyeti.

# Daha Az Stresli Ortam?

Bir işyeri ortamında çalışmak çok fazla insan yoğunluğu sonucu gürültü ve fazla iş yükü sonucu çalışan kişide stres meydana gelir. Bu stres de pek çok hastalığın habercisidir. İçerik oluşturmak, makale yazmak gibi şeyler sakin bir ortama ihtiyaç duyar. Yazarın konsantrasyonunun kesinlikle dağılmaması önemlidir. Homework çalışma modeli ev ortamının rahatlığında bir çalışma imkanı sağladığından, daha huzurlu bir çalışma ortamı oluşacaktır. Bu da stres oluşumunu büyük ölçüde engellemektedir.

# Esnek Çalışma Saatleri?

Bir ofiste tam zamanlı çalışma saatleri bellidir. Sabah 08.30 akşam 17.00 ya da 18.00. Çalışma saatleri işyerine göre değişiklik gösterir. Bu süre zarfında yaptığınız işi tamamlamanız gerekir. Ya da belli bir kısmını ertesi güne ertelemek zorunda kalırsınız. Homeworking çalışmada ise çalışma saatlerinizi belirlemek sizin elinizde. Sabah 8.30’da işe gitmek için kalkmanız gerekmez. Gün içerisinde istediğiniz gibi çalışıp dinlenebilirsiniz. Tamamlayamadığınız işleri, ister yarına erteleyip isterseniz gece vakti tamamlayabilirsiniz.

# Zamanın Daha Özgür Olması?

Homeworking çalışma sisteminde bir emre bağlı olmadan özgür bir çalışma imkanınız vardır. Çalışma saatini siz belirlersiniz. Eğer gündüz başka bir işte çalışıyorsanız, gece ek iş olarak makale yazarlığı yapabilirsiniz. Sadece homeworking çalışıyorsanız, zamanınızı daha özgürce kullanabilirsiniz. Yani saatlerce bilgisayar başında oturup yazı yazmak yerine sevdiğiniz bir aktiviteyle uğraşabilirsiniz.

# Daha Az İş Maliyeti?

Tam zamanlı bir işte çalıştığınızda işyerine gitmek için vasıta ücreti, kahvaltı ve öğle yemeği gibi ihtiyaçlar belli bir maliyete neden olur. Homeworking çalışma sistemi, evden çalışma sistemi olduğu için yol masrafı olmayacak, yemek masrafı en asgari düzeyde olacaktır. Ayrıca kıyafet zorunluluğunuz da yok. Eşofmanla bile bilgisayar başında oturup rahatlıkla çalışabilirsiniz.

Tüm bu nedenlerden dolayı homeworking çalışma sistemine olan ilgi artış gösterdi. Online içerik yazarlığı (makale yazarak para kazanmak) da en son trend iş modellerinden biri haline geldi.

Makale Yaz Kazan

Online makale (içerik) yazarlığı, homeworking (ev-iş) kavramı içinde değerlendirilen nitelikli iş gücüdür. Makale yaz kazan yani online içerik yazarlığı, bir platforma ve şirkete bağlı kalınarak, verilen işi kaliteli ve nitelikli makaleler üreten yazarların yaptığı iştir. Bir bilgisayar ve internet bağlantısı, içerik yazarlığı yapmak için yeterli olsa dahi, en önemli şey bilgi birikimi, yazma yeteneği ve araştırma yapmaktır. Makale yazarak para kazanmak konusunda ne kadar profesyonelleşirseniz, size olan talep artar ve buna bağlı kazancınız yükselir.

Makale Yazarlarının Çalışma Prensipleri Nelerdir?

Makale yazarları, içerik üretim ajansları üzerinden çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca freelance (özgür) çalışma imkanları da vardır. Yani herhangi bir yere bağla kalmadan kendi hesaplarına çalışabilirler.

İçerik ajansları; işletmelere, kuruluşlara, bireysel web veya blog sayfalarına içerik üreten yazarlar ile bu yazarlara ihtiyaç duyan kişileri bir araya getiren platformlardır. Yani yazar satıcı, yazara ihtiyaç duyan alıcı, içerik ajansı ise aracı konumundadır.

Bu ajanslara bağlı çalışan yazarlar:

 • Büyük çoğunlukla evden çalışır,
 • Yazdıkları kadar ücret alırlar (İçerik ajansının komisyonu düşüldükten sonra kalan miktar ödenir),
 • Yazılanlar editörler tarafından kontrol edilir,
 • Yazıların kontrolü, onayı ve yazara yapılacak ödeme ajansın online platformu üzerinden izlenir.

İyi Bir Makale Yazarının Nitelikleri Nelerdir?

İyi bir içerik yazarının en önemli özelliği sadece iyi yazmak değildir. Çok iyi bir kitap okuyucusu olması gerekir. Entelektüel bilgi sahibi olmanın yolu, iyi bir okuyucu olmaktır.

Peki okumak yeterli midir? Tabi ki hayır. İyi bir yazım diline de sahip olmak gereklidir, Türkçe bilgisi son derece iyi olmalıdır. Kaliteli içerik üretimi için öncelikle dile hakimiyet gerekir.

İçerik yazarı olmak, pek çok avantajla birlikte gelir. Pozisyonunuza bağlı olarak evden veya sevdiğiniz bir kafeden çalışma esnekliğine sahipsiniz. Hangi konularda yazacağınıza kendiniz karar verebilir ve çalışmanızın yayınlandığı yerleri takip edebilirsiniz.

Harika bir yazar olmak için ihtiyaç duyacağınız birkaç uzmanlık alanına ihtiyacınız olacaktır!

 • Uyarlanabilirlik!

Bariz bir şekilde, işin amacına, ton ve stiline ve de markanın kültürüne uymadığı için düz kalan pek çok içerik görebilirsiniz. Örneğin, bir blog yazısının açılış yazısı, muhtemelen kısa ve okuyucuyu harekete geçmeye ikna etmek için tasarlanmış bir metin içermelidir. Buna karşılık daha karmaşık bir konuyu açıklamak için daha fazla ayrıntı içeren bir teknik inceleme, muhtemelen en iyi sonucu verecektir.

Tonla ilgili olarak, tıbbi araştırmacıları hedefleyen bir bilimsel ekipman şirketinin blog gönderileri, daha geniş bir sağlık bilincine sahip tüketicileri hedefleyen bir organik gıda mağazasının gönderilerinden çok farklı olacaktır. Ne kadar çok stil öğrenirseniz ve ne kadar çabuk adapte olursanız, içerik yazarı olarak o kadar değerli olursunuz ve makale yazarak para kazanmak için kısa sürede hedeflediğiniz konuma gelmek için ilk adımlarınızı atabilirsiniz.

 • Güçlü Araştırma Becerileri!

İyi bir makale yazarı olmak, güçlü bir araştırma yapmayı gerektirir. İyi bir araştırma, iyi bir içerik oluşturmanın anahtarıdır. Güvenilirdir ve yazıya değer katar. Bu nedenle çevrimiçi olarak güvenilir kaynaklardan güvenilir ve ilginç bilgiler bulmak çok önemlidir. İyi görüşme becerileri ile doğru bilgiyi etkili bir şekilde elde edebiliyorsanız, uzmanlar sizin için harika kaynaklardır.

 • Sağlam Bir SEO Anlayışı!

Makale yazarının oluşturduğu usulüne uygun harika içerik yazıları SEO trendlerinin zirvesinde kalır. Sonuçta okuyucular bulamazsa en iyi içerik bile etkili olmayacaktır. SEO dostu başlık ve açıklamaların nasıl oluşturulacağını bilmek, anahtar kelimeleri etkili bir şekilde kullanmak ve Google’ın en son algoritma değişikliklerine ayak uydurmak önemlidir. SEO hakkındaki teknik olarak bilmeniz gereken temel konuları mutlaka öğrenmelisiniz.

 • Organizasyonel Beceriler!

İyi bir makale yazarı olmak istiyorsanız, tüm çalışmalarınız konusunda iyi bir organize sağlamalısınız. Organize etmek sadece temiz bir çevrede çalışmak değil, üstlendiğiniz projelerin zirvesinde kalmakla ilgilidir. Örneğin bir takvim tutun ve son teslim tarihlerinizi belirleyin. Çoğu akıllı telefon size programlama konusunda düzenleme yapacak programlar barındırır. Zamanınızı kolayca düzenleyebilirsiniz. Bir işi özellikle mazeretsiz geç teslim etmek, müşterinize olumsuz yansıyacaktır. Ayrıca editörler için de makalenizi onaylamak için zaman bırakmanız gerekir. Bu yüzden işinize öncelik verin ve hepsini süresinde ve eksiksiz tamamlayın.

 • Odaklanma Yeteneği!

Bir makale yazarının en büyük sorunlarından biri işine odaklanmaktır. Yazmak, bazen bulması zor olabilen bir odaklanma gerektirir. Çalışma zamanı geldiğinde sizin dikkatinizi kaçıracak herhangi bir dış ve iç etkenden uzak durmanız gerekir. Her seferinde işinize odaklanmalısınız. Aldığınız her iş bir projedir ve iyi hazırlanması gerekir. İşinizin üstesinden gelmek için daha büyük projelerinize başlamadan evvel küçük projelerinizi tamamlamanız gerekir. Yani 500 kelimelik 2 adet iş ve 2000 kelimelik 1 adet iş aldıysanız önce 500 kelimelik işlerinizi tamamlamayı denemelisiniz.

 • Son Teslim Tarihlerine Dikkat Edin!

Aldığınız her proje bir başlama ve bitiş tarihine dayanır. Müşteriniz sizden bir son tarih isteyecektir. Yüksek kaliteli bir işi müşteriye sunmak hem güvenilir olduğunuzu hem de profesyonel olduğunuzu gösterir. Bu kaç işi kabul edip reddedeceğinizi ve aynı zamanda teslim edebileceğinizi gerçekçi bir şekilde belirlemenize yardımcı olmak için iyi bir zaman yönetiminin gerekli olduğu anlamına gelir.

İş alımlarında dikkat etmeniz gereken bir husus ise, yapabileceğiniz iş kadarını almalısınız. Gelen işleri kabul ederken teslim sürelerini, yazılacak kelime sayısını ve konularını göz önüne alın. Örneğin iki gün için 5 ayrı iş kabul etmeyin. Pek çok içerik, araştırma gerektirir. İşi araştırma sürelerini, kaynak toplama ve taslak oluşturma sürelerini de göz önüne alarak işleri kabul edin ve bir son teslim tarihi belirleyin.

 • İletişim Kurmak!

Sağlıklı bir iş ilişkisinin en önemli kriteri sağlıklı iletişim kurmaktır. Bir görevle ilgili bir sorun yaşadığınızda, bunu ilk önce müşteriye bildirmeniz gereklidir. Yazmak bir iletişim alanıdır ve bir sorun yaşadığınızda müşteriyle iletişim kurmamanız için bir mazeretiniz yoktur. Sorununuzu nazik bir dille müşterinize iletmeniz sizin samimi olduğunuzu gösterecek ve müşteri taleplerinizi kabul edecektir. Nezaket dili çok önemlidir.

 • Düzenleme Yapmak!

Ne kadar profesyonel olursanız olun, ilk taslaklar nadiren mükemmeldir. Bitirdiğiniz her projeyi düzenlemeniz gerekir. Düzenleme becerileri sabır, disiplin ve ayrıntılar için iyi bir göz gerektirir. Dilbilgisi, imla ve noktalama işaretlerinin yanı sıra gereksiz noktalama işaretlerine ve aşırı kullanılan kelimelere dikkat edin. Taslakta bunlara dikkat etmezseniz muhtemelen düzenleme sırasında çok zaman kaybedeceksiniz. Kelime ve imla hatalarını düzenlemek için Word sayfasında F7 tuşundan yararlanabilirsiniz. Düzenleme yaparken, tıpkı bir okuyucunun okuduğu gibi yüksek sesle yazınızı okumayı deneyin. Aklınıza yatmayan cümleleri düzeltin, bu yöntemin size nasıl fayda sağladığını kendiniz görün!

Makale yazarak para kazanmak için son cümleler…

Türkiye’de pek çok içerik üretim ajansı ve bunlara bağlı çalışan binlerce makale yazarı var.

Rakiplerinizin arasından sıyrılmak, olumlu müşteri izlenimi sunmak, işinizde profesyonel olduğunuzu kanıtlamak ve iyi kazanç elde etmek için kaliteli içerikler sunmalısınız. Kaliteli ve benzersiz içerik sunmak için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız.

Makalenizi ilgi çekici ve dil bilgisi bakımından doğru hale getirmelisiniz. İdeal olarak müşterilerin makaleye ihtiyacı olduğunda, sizi işi zamanında tamamlayan mükemmel bir yazar olarak tanımalarını istersiniz.

Daha fazla müşteri ve daha yüksek ücretli iş istiyorsanız, tutarlı bir şekilde kaliteli yazılar yazmak, sizi hedefinize kısa sürede götürecektir.