Udemy ile Para Kazanmak 2022’de Mümkün Mü?

udemy ile para kazanmak
udemy ile para kazanmak

Udemy ile Para Kazanmak

Udemy ile para kazanmak istiyorsanız, bir Udemy giriş hesabı oluşturmak, kurs başlatmak, topluluk oluşturmak gerekir. Ayrıca, kursunuzu ön plana çıkarmak için gerekenleri de yapmanız gerekmektedir.

Udemy kurslarını incelediğinizde ya da eğitmenlerin profillerine baktığınızda eğitmen ortağı rozeti olan bir eğitmenle karşılaşırsınız. Eğitmen İş Ortağı Programı, Udemy eğitmenlerinin işbirliği yapmak ve daha iyi bir Udemy oluşturmak için çalıştıkları resmi programdır. Bu rozet, eğitmen ortağı programına kabul edilen ve sürekli aktif olan eğitmenlere verilmektedir.

Eğitmen ortağı rozeti alabilmek için;

 • Öğrencilerden devamlı olarak yüksek kurs puanları almak,
 • İlgi çeken içerikleri dahil etmek,
 • Kurs içeriklerini sık sık güncel ve ilgili tutmak,
 • Udemy’in gizlilik ve güvenlik politikalarına uymak gerekmektedir.

Udemy’nin eğitmen ortağı programında eğitmen etkinse profilde adının yanında Eğitmen İş Ortağı Rozeti görülür. Bu rozet, öğrenciler için iyi bir kriterdir ve eğitmenin popülerliğini artırır.

Udemy’den Nasıl Para Kazanılır?

Para kazanmak için Udemy’de eğitmen olmaya karar verdiniz. Bunun için ilgi alanınızdaki kursları ve rakiplerinize göz atarak iyice incelemeniz gerekir.

 • Peki, Udemy’de eğitim vermek için alanınızla ilgili bir kursu nasıl arayabilirsiniz?

Udemy’de alanında uzman binlerce kişi tarafından oluşturulan, 130 bini aşkın, pek çok dilde kurs bulunmaktadır. Sağlık, fitness, girişimcilik, sanat, teknoloji, işletme, dil eğitimi ve müzik gibi pek çok alanda kurs bulunmaktadır.

Udemy’de arama yapmak için; Pazaryeri sayfasının üst kısmı, kategoriler menüsünün yanında bulunan arama butonuna tıklayarak, kurs isminin adını girip enter tuşuna bastığınızda kursa ulaşabilirsiniz. Kursları kategoriye göre ayırma imkanı da vardır, dilerseniz filtreleme özelliğini de kullanabilirsiniz. Bu filtreler; derecelendirmeler, video süreleri, dil, en yeni olanlar gibi filtreleme olarak da sayfanın sol kısmından ulaşabilirsiniz. Kursu bulduktan sonra bir ön izleme başlatılarak eğitmenin seçtiği birkaç dersi ücretsiz olarak izleyebilirsiniz. Bu hem eğitmenler için küçük bir fikir olması, öğrenciler açısından da kursun uygunluğunu anlamak bakımından büyük önem taşır.

 • Udemy’de Öğrenmek?

Udemy’de her ne kadar çevrimiçi kurslar verilse de, bir eğitim platformu değil de bir kurs pazarı olarak tanımlanabilir. Udemy kursları, finanstan muhasebeye, tasarımdan kişisel gelişime kadar pek çok alanda verilebilir. Bu kurslar bir dizi ders ve modül olarak düzenlenir. Bunlar metin notları, değerlendirme testleri ve videolar olarak yer alır.

Udemy’de herkes bir kurs oluşturabilir ve herkes bir kursa kayıt olabilir. Kurslar akredite değildir, (Yaşam koçu ve sağlıklı yaşam kursları gibi kurslar hariç). Bir derece veya sertifika ile sonuçlanmaz. Daha çok öğrenme ve bilgileri geliştirme ağırlıklıdır.

Kurs ücretleri 12 ve 50 dolar arasında değişirken bazı kurs ücretleri 200 doları geçebilir. Udemy’de bir kurs satın alındığı ve memnun kalınmadığı takdirde 30 gün içinde para iadesi yapılır. Kurs satın alındığında, içerik yükseltmeleri ile birlikte kullanım süresi boyunca erişim sağlanabilir. Bu da öğrenciler için artı avantaj sağlar.

 • Udemy’de Kurs Ücretleri Neden Düşük?

Udemy’de fiyat açısından bakıldığında, kurs ücretlerinin piyasaya göre oldukça düşük olduğu görülmektedir. Bu da pek çok kişide, eğitimin kalitesi bakımından şüphe uyandırmaktadır. Udemy’de ücretler hem platform hem de eğitmen tarafından düşürülebilir. Bu stratejinin yani düşük fiyatlandırmanın amacı, öğrencilerin sınıfı denemeleri için teşvik amaçlıdır. Öğrencileri cezbetmek için düşük fiyat politikası uygulanmaktadır. Eğitmenin kurs fiyatı düşükse daha fazla indirim kuponu olduğunu gösterir. Udemy’i en iyi ve uygun fiyatların yarıştığı bir alan olarak da söyleyebiliriz.

Udemy’de fiyatların düşük olması, derslerin ve eğitmenlerin kalitesiz olduğunu göstermez. Eğitmenler alanlarında başarılı ve çok iyi olabilirler. Udemy kursunun başarılı olup olmadığının en iyi kanıtı öğrenci değerlendirmeleridir. Bir öğrenci kursu almadan evvel, eğitmenin profilini inceleyip kurs ile ilgili yorumları okuyacaktır. Bir önceki öğrencilerin yaptıkları yorum ve derecelendirmeler, eğitmen ve kurs hakkında, bir sonraki öğrencilere iyi bilgiler sunabilir. Bu nedenle, Udemy’de eğitmen olarak eğitim verip iyi kazanç elde etmek için, öğrencilerin eğitimle ilgili taleplerin karşılamanız gerekir. Eğitiminiz uygun fiyatlı ancak kaliteli olmalıdır.

Udemy’de Öğrenci Olmanın Avantajları Nelerdir?

Udemy’de kursu satın alan bir öğrenci;

 • Kurs süresi boyunca satın aldığı kursa erişimini kaybetmez.
 • Satın alınan kurs sürekli olarak güncelleme yapıldığından, bir kez satın alındığında beceri ve öğretiler açısından güncelleme sunulur.
 • Kursları izlemek için herhangi bir zaman gerekmez. İstenilen gün ve saatte kurs izlenebilir.
 • Öğrenciler, eğitmenlerine soru sorma hakkına sahiptir.
 • Kaynaklar indirilebilir niteliktedir.

Udemy kurslarının pek çoğu, kişinin kariyer değişikliği ya da terfi alması için gereken becerileri geliştirmeyi destekleyecek kadar kaliteli ve zengin kurslardır. Belki CV’lerde yer almaz ama kursiyerin pek çok şeyi öğrenmesini sağlar.

Eğitmenler kendi alanlarında uzman, yazar, üniversite profesör ve akademisyenler gibi işinin ehli kişilerdir. Bu da Udemy’de eğitimin kaliteli olduğunu gösterir. Kursların çoğunda akredite yoktur. Bu kurslar genelde insanların bilgilendirme ve pratik kazanma amaçla aldıkları kurslardır.

Udemy hem öğrenciler hem de eğitmenler için ücretsizdir. Kayıt aşamasında sizden herhangi bir ücret talep edilmez. Eğitmen başvurusu sırasında da ücret talep edilmemektedir. Bu yüzden pek çok ülkede tercih sebebidir.

Udemy’de Eğitmen Olmanın Avantajları Nelerdir?

Udemy’de eğitmen olmanın pek çok artısı vardır. Eğitmen olarak ders vermek ve kazanç elde etmek istiyorsanız, bu platform yararlıdır. Öncelikle kurs oluşturmak basittir. Bir hesap oluşturarak ve birkaç butona basarak eğitmen olabilirsiniz.

Kursu oluşturmak ve pazarlamak için Udemy uzmanları destek vermektedir. Ayrıca eğitmen olarak öğrencilerden gelen geri bildirimlere dayalı olarak daha iyi eğitim vermek için kendinizi geliştirebilirsiniz. Tabi ki diğer yandan da iyi bir kazanç elde edebilirsiniz.

# Esneklik!

Udemy’de zamanı değerlendirmek sizin inisiyatifinizde. Videolarınızı ve sunumlarınızı hazırlarken zaman planlamasını, eklemeleri ve güncellemeleri istediğiniz zaman diliminde yapabilirsiniz. Yani Udemy, işinizi kendinizin yönetmeninize imkan sunar. Sonuçta burada olmak için herhangi bir abonelik ücreti ödemiyorsunuz.

Burada eğitmen olmanın bir avantajı da, kazanç elde etmek için günlerce uğraşıp bir blog ya da web sitesi kurmak ya da kazanca geçmek için twit atmaktan çok daha kazançlı çıkacağınızdır. Sosyal medyada kazanç elde etmek için harcayacağınız vakti burada çok daha iyi kazançla değerlendirebilirsiniz. İşinizin sahibi tamamen sizsiniz.

Ayrıca Udemy alanınızla bağlantılı olarak birden fazla kurs verme imkanı sağlar. Kurs saatleri tek video başına en fazla 2–3 saat (önerilen) olduğundan, uzun süreli bir konuyu birkaç kursa bölerek, öğrencilerinizin daha fazla bilgi sahibi olmasını ve düzenli öğrenciniz olmalarını sağlayabilirsiniz.

Burada kilit nokta içeriklerinizin kaliteli, öğrencinin anlayacağı düzeyde ve gerçekten bilgilendirici olmasıdır. Kendi kursunuza çekip memnun kalan her öğrenci, önerileri ve yaptıkları etkili yorumlarla size başka kursiyerler sağlayacaktır. Bu yüzden sizinle aynı alanda kurs veren yüzlerce rakiple yarışmak için etkili ve bilgilendirici, öğrenciyi sıkmayan kurslar oluşturmanız gerekir.

# Dünyanın Her Yerine Erişim İmkanı!

65 üzeri dil, 180’den fazla ülke, 40 milyondan fazla öğrenci ve 55 Bin eğitmen. Amerika Birleşik Devletleri merkezli olmasına rağmen, Udemy kullanıcılarının çoğu yurt dışında. Udemy’in 7 binden fazla işletme müşterisi de bulunmakta. Şirketlerin büyük çoğunluğu çalışan terfilerinde Udemy kurslarını kullanıyor. Bu da Udemy kurslarına olan ilginin artmasının sebeplerinden biri, Udemy’in eğitmenler için faydalarından biri de kursların küresel olmasıdır. Eğitmenler küresel öğrenci tabanından yararlanarak geniş bir çevrimiçi ağa erişebilirler. Udemy’in tanıtım araçları ve pazarlama programları, dünyanın pek çok yerindeki kişilere ulaşır.

Herhangi bir ofis ya da işyerine ihtiyaç duymadan, evinizin konforunda hazırlayacağınız kursunuz için bu imkânlar harika bir fırsattır. Udemy eğitmeni olarak, size her zaman destek olacak, dünyanın her yerinden rehberlik edecek binlerce eğitmenden oluşan bir topluluğun da parçası olursunuz. Ayrıca Udemy uzmanları da size destek ve yardımcı olmaktadır.

Udemy Pazarlamasının Faydaları Nelerdir?

Udemy ekibi, eğitmenlere yardımcı olmak amacıyla, doğru öğrencilerin doğru dersleri alabilmeleri amaçlı olarak öğrenciler ve tercihleri hakkında bilgi edinme faaliyetleri yapar.

Öğrencilerin neye ihtiyacı var? Hangi kurslar onlar için uygun? Hangi eğitmen onların istediği tarzda eğitim veriyor ve onu tercih etme nedenleri?

Bunlara dayanarak sürekli araştırmalar, deneyler ve yenilikler yapılmaktadır. E-postalar, promosyonlar, site duyuruları ve anlık bildirimler öğrencilerin satın alma alışkanlıklarına göre düzenlenmektedir.

 • Peki bunun için neler yapılır?

# Popüler Sitede Reklam!

Amazon, Google, YouTube ve Facebook gibi pek çok platformda yapılan ortaklıklar ile Udemy kursu biten öğrencilerle iletişim kurulmaktadır. Kursu daha önce görüntüleyen, ön izlemesini yapıp istek listesine ekleyen potansiyel öğrenciye ulaşarak kursun hatırlatılması yapılmaktadır. Udemy’in bu platformlardaki uzman ekipleri ücretli reklamlar da oluşturmaktadır.

# Dünya Genelinde Sezonluk Kampanyalar!

Ülkemizdeki tatil dönemlerini iyi bilsek de, Asya ya da Avrupa ülkelerinin tatillerinin ne zaman başlayıp bittiği hakkında bir fikrimiz olmayabilir. En fazla sosyal medyada takip ettiğimiz kişilerden bir kısmı hakkında bir bilgimiz olabilir. Udemy, küresel bir şirket olduğu için, tüm tatil dönemlerini yakından takip etmekte ve kampanyaları buna göre düzenlemektedir.

Diwali, Efsane Cuma, Boxing Day gibi pek çok tatil ve günün yanında etkinlik satışları ve sezonluk kampanyalar düzenlenir. Böylece dünyanın pek çok ülkesindeki kursiyerler ana dillerinde, zamanında, kendilerine çekici gelen ve onları ilgilendiren kurslarla ilgili pazarlama kampanyalarını alabilirler.

# Öğrencilerin İlgi Alanlarına Dair Kurslar!

Udemy, öğrencileri için ilgi alanlarıyla alakalı kursları satın almadan önce ve sonrasında, kurs önerileri sunar. Yeni kayıt yapmış öğrenci, ilgilendiği alanlardaki kursları görür. Öğrenci hakkında tam bir bilgi yoksa öğrenci en çok satın alınan ve trend olan kursları görecektir. Kursu taramaya başladıklarında yani ilgi alanlarına yönelik kurslara baktıklarında, kursları ön izlediklerinde, istek listelerine kurs eklediklerinde ya da tanıtım videoları izlediklerinde öneriler almaya başlayacaktır.

Udemy’in öğrencinin satın alma veya arama davranışlarını analiz etme özelliği vardır. Bu eylemlerine göre de Udemy’de, Udemy’in pazarlama yaptıkları yerlerde, e-postalarda ve diğer web sitelerinde verilen kursları da alabilir.

Sonuç:

Bir eğitim vererek bir kurs oluşturmak, her iş kurmada olduğu gibi emek ve zaman biraz da sermaye gerektirir. Ancak, her eğitimcinin işini kurması için gerekli sermayeyi karşılayamamak gibi durumları da vardır ve bir eğitim başlatmış olsalar bile, kazanca geçmek için belli bir süre beklemeleri gerekebilir.

Udemy gibi kursların eğitmenler açısından en büyük avantajı, üyeliğin bir ücrete tabi olmaması ve kursunuzu yükleyip ilk kursiyerinizi edindikten sonra bir kazanca geçmenizin gerçekleşmesidir. Yani ilk kursiyerden itibaren kazanmaya, kursiyer sayınız arttıkça daha çok kazanmaya imkanınızın olmasıdır. Bunu bir e-ticaret şeklinde de düşünebilirsiniz. Yani kursunuzu oluşturdunuz, yükleyerek satışa sundunuz, kursiyerlere satıp kazanç elde etmeye başladınız. Bunun için tek yapmanız gereken aynı alandaki rakiplerinizden daha farklı biraz da renkli bir şekilde sunumlarınızı gerçekleştirmektir. Öğrenciyi düşündüren ve eğlendiren kurslarla kendinizi daha üst seviyeye çıkartıp popüler eğitmenler arasına kolayca girip, kazancınızı on kata kadar artırabilirsiniz.