2021’de YouTube’dan Para Kazanmak – Nasıl ve Ne Kadar?

YouTube’dan para kazanmak, internetin insanlara sağladığı sınırsız imkanlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. YouTube; insanların, kurumların, kuruluşların bilgi ve becerilerini sergiledikleri, ürün satışı yaptıkları ve bunun sonucunda bir kazanç elde ettikleri dünyanın en büyük video paylaşım platformdur.

Televizyonda izlemek istemediğimiz dizileri reklamsız izlemek için YouTube’u tercih ederiz. Görmediğimiz yerleri, oralara seyahat edenlerin yükledikleri videolar sayesinde görmüş gibi oluruz.

Abone sayınız arttıkça, izlenme oranınız da doğal olarak artar. Eğer siz de YouTube kanalı açmak ve youtube’dan para kazanmak istiyorsanız, bunu verdiğimiz bilgiler ışığında kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ancak, yaptığınız şey farklı, insanların ilgisini çekebilecek düzeyde olmalıdır. Zira sizinle aynı işi yapan yüzlerce YouTuber olabilir.

YouTube, her ay 2 milyar kullanıcının giriş yaptığı, siteye her dakika 500 saatlik videonun yüklendiği, etkili ve güçlü bir kullanım alanıdır. Yani işini bilen için mükemmel seviyede bir kazanç potansiyeli bulunmaktadır!

YouTube’dan Para Kazanmak İçin Neler Yapılır?

YouTube’dan para kazanmak aslında öyle anlatıldığı gibi çok basit bir iş değildir. Yani ben videoyu yükledim hemen paralar banka hesabıma gelir gibi bir lüksünüz yok. Birkaç uyarı paylaşalım, bunlara özellikle dikkat etmeniz gerekir.

Her işte olduğu gibi YouTube’den para kazanmak emek, zaman ve sabır gerektirir. Yani öyle uçuk hayallere dalmayın.

Bu platformda para kazanmanın formülü: Emek + Zaman + Sabır = Kazanç

İlk etapta insanları kazanmak çok önemlidir. Aksi halde istediğiniz kadar çaba sarf edin, kanalınıza fazla abone bulamazsınız. Kısacası maddi kazançtan önce manevi kazançlara odaklanın. Manevi kazanç sizin için takipçi artışı demektir, bunu asla unutmayın!

İkinci formül ise yaptığınız işte farklılık oluşturmaktır. Dünya geneline baktığınızda binlerce YouTuber vardır. Bunların çoğunun iyi tanınması ve kazanması, kişilerin ilgi alanlarını iyi analiz edip o alanda faaliyet göstermelerinden kaynaklanmaktadır.

Bir ya da en fazla iki ilgi çekici alan bulup ona odaklandığınızda, sizin için işler daha kolaylaşır. Kısacası alanında iyi olduğunuz bir konuya odaklanın.

Bunlar ana temalar, bunun birde yasal kısmı var. Yüklediğiniz videolar, genel ahlaka aykırı, özellikle çocuk istismarı gibi çocukların zararına olacak yüklemeler olmamalıdır. Zaten yükleme sırasında YouTube size bunu sormakta. Yani çocukların izleyip izleyemeyeceği türden video olup olmadığı denetlenmektedir. Bu tarz videolar yüklediğinizde ebeveynlerden şikayet alıp kanalınızın kapatılmasına sebebiyet verebilirsiniz. Bu yüzden yüklediklerinize kesinlikle dikkat edin.

YouTube’da Ne Yapacağınıza Karar Verin!

YouTube; insanlara gezi, sağlık, eğitim, seyahat, pratik bilgiler de dahil olmak üzere, pek çok alanda faaliyet göstererek, kazanç elde etmenize olanak sağlar.

YouTube kanalı açmadan önce hangi alanda faaliyet göstereceğinize karar vermelisiniz. Ama öncelikli işiniz, yetenekli olduğunuz alanı değerlendirmek olsun.

Ev hanımı iseniz; ev temizliğinde pratik çözümler, yaptığınız yemeklerin ve pastaların tariflerini verip, el işlerinizi tanıtarak sipariş alıp ikinci bir kazanç elde edersiniz.

Bir sosyal güvenlik uzmanıysanız, insanları bilgilendirme amaçlı videolar çekip yükleyebilirsiniz. Aynı şekilde sporcuysanız, sanatçıysanız hatta küçük bir çocuğunuz varsa onun sevimli hallerini yükleyerek kazanç elde edebilirsiniz.

Dünyada en çok izlenen videolar kedi köpek ve bebeklerin ortak videoları. Yani evinizde bebeğiniz ve bir köpek veya kediniz varsa bu ikili sizi YouTuber yapabilir.

Bir Google hesabınız varsa YouTube kanalını çok kolay açabilirsiniz. Zaten gerekli yönlendirmeler yapılmaktadır. Birkaç dakika içinde kanalınızı videolarınızı yükleme haline getirebilirsiniz.

Daha sonra yapmanız gereken kanalınızı YouTube İş Ortağı Programı gereksinimlerini karşılayacak kadar başarılı hale getirmektir. Programa katılmak için 1 yıl içinde 1.000 aboneye ve 4 bin saat izlenme oranına ihtiyacınız olacak.

Ardından YouTube’dan para kazanma adımlarına geçebilmeniz için AdSense hesabı açmanız gerekir. Bunun için de YouTube’un ilgili resmi kılavuzunu izlemeniz yeterlidir. (Bkz.)

Adsense dışında YouTube’den para kazanmanın başka yolları da vardır…

YouTube’dan Kendi Ürününüzü Satmak

YouTube, size her türlü kazanç imkanı sunar. Kendi ürettiğiniz bir ürününüz varsa ya da herhangi bir hobi ile ilgileniyorsanız ve kazanç elde etmek istiyorsanız, bu ürünlerin satışını YouTube üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Bu durumda her şeyden önce bir içerik oluşturucusu ve girişimcisiniz. Alternatif olarak önce girişimci sonra bir video oluşturucususunuz. Bu da muhtemelen bir hizmet ya da ürününüz olduğu ve YouTube pazarlama stratejinizi kullanarak onu satmak için tasarladığınız anlamına gelir.

Her iki durumda da ürün satışı YouTube’dan para kazanmanın uygun bir yoludur.

2021’de YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır?

youtube'dan para kazanmak
youtube’dan para kazanmak

YouTube’dan para kazanma yani gelir elde etmenin en önemli şekli, ürünleriniz ve verdiğiniz hizmetler hakkında videolar üretmektir.

Daha önceleri profesyonellerden yardım istense de, artık akıllı telefonlar sayesinde kendi video içeriklerinizi kolaylıkla oluşturup, kanalınıza birkaç dakika içinde yükleyebilirsiniz.

Ancak aşağıda sırasıyla belirttiğimiz üzere bu konuda dikkat etmeniz gereken birkaç husus var:

1. Mekan seçimine önem verin!

Öncelikle video çekimi için mekanın uygun olması gerekir. Örneğin bir yemek tarifi vereceksiniz, güzel bir manzaranın olduğu mekan, bir köy ortamı tercih edebilirsiniz. Özellikle bu son dönemlerde köylere olan ilgi arttı.

Köylerde yaşayıp YouTube’dan para kazanmak için ticaret yapanlar biraz daha şanslı. Hem yaşadıkları yerin hem de yaptıkları işin tanıtımını yapıyorlar, bu da ekstra avantaj demek.

Ancak mekanın çok aşırı gürültülü bir yer olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Gürültü, izleyicilerinizin rahatsız olmasına ve yaptığınız hizmete ya da tanıtıma odaklanamamalarına neden olur. Yani mekan seçiminde mutlaka özenli olun.

2. Video görüntü kalitesine dikkat edin!

Her ne kadar akıllı telefonların çoğunun görüntü kalitesi yeterli olsa da, çekim sırasında görüntünün kaymaması, yüksek çözünürlüklü olması oldukça önemli.

Eğer telefonunuzun kalitesine güvenmiyorsanız, daha iyi çekim yapabilen bir telefon bulup video çekimlerinizi öyle yapın. Sürekli titreyen ve bulanıklaşan videolar, aboneler tarafından rahat izlenemediğinden, bir süre sonra insanlar sıkılıp abonelikten çıkabilir.

Unutmayın, her durumda yaptığınız bir ticarettir ve insanlara istediklerini vermeniz kayıp yaşamanızı engelleyecektir.

3. Video süresine dikkat edin!

Videoların süresi ne çok uzun ne de çok kısa olmalıdır. Hazır bir ürün tanıtımı yapacaksanız en çok 10 dakika, kendiniz bir hobinizi ya da satış ürününüzü tanıtıyorsanız en fazla 20 dakika yeterli olacaktır.

Videoyu oluşturmadan evvel bir tanıtım yazısı hazırlamanız sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Böylece sürenizi de kontrol altında tutabilirsiniz.

En çok satış yapan, abone sayısı yüksek olan videoları izleyin, sürelerine bakın. Bu aşamada zamanı yönetmek önemlidir ve öğrenmeniz gerekir.

YouTube’dan Nasıl Satış Yapılır?

youtube'dan nasıl satış yapılır
youtube’dan nasıl satış yapılır

#1 – Ürününüzü Satış İçin Tanıtın!

Her gün YouTube üzerinden binlerce ürün tanıtımı ve satışı gerçekleştiriliyor.

Mevcut bir satış işletmeniz ve web siteniz varsa muhtemelen belli bir çevrede tanınıyorsunuz. Ancak YouTube videoları sizin ürünlerinizi daha geniş alana tanıtmanızı ve kazancınızı artırmanızı sağlayacaktır.

Eğer hangi ürünü satacağınıza tam karar veremediyseniz ve elinizde pek çok alternatifiniz varsa, bunları her ürün için ayrı videolar oluşturarak tanıtıp rahatlıkla satabilirsiniz.

Tavsiye: Kanalınız için ürünler, kitlenizin sizinle olan bağlantısını hem temsil etmek hem de beslemek içindir. Bu, ürünlerinizin benzersiz olması anlamına da gelir. Ürün için stoklayabileceğinizden daha fazla fikriniz olabilir. Karar verme sürecine kitlenizi de dahil etmelisiniz. Onlara ne istedikleri konusunda anket yapın. Örneğin, yemek yapıp satma işi ile uğraşıyorsanız, farklı yemek tarifleriyle kadınların ve yemek yapmayı seven erkeklerin ilgisini rahatlıkla çekebilirsiniz.

#2 – Ürünlerinizi Kaynaklayın ve Oluşturun!

Ürününüzü meydana getirmek ve teslim etmek için bir üreticiye, tedarikçiye ya da toptancıya ihtiyacınız olacaktır.

Tedarikçilerden bazıları bunu size teslim eder, bazıları ise bunları kendileri hallederek sizi iade, envanter ve nakliye sıkıntılarından kurtaracaktır.

#3 – Mağazanızı ve Açılış Sayfanızı Oluşturun!

Satın alma işlemlerini gerçekleştirmek için ayrı bir web sitesine ihtiyacınız olacaktır.

Satışlarda YouTube önemli bir rol oynar ancak web sitesi çok daha fazla içerik ve görsellik barındıracağından, bir web sitenizin olması yararınıza olacaktır. Oluşturduğunuz blog yazıları, fotoğraflar, ürünlerin görsellerle birlikte tanıtılması satışlarınız açısından önemlidir.

Doğrudan videolarınızdan bağlantı almak istiyorsanız, videonun açıklama kısmına ya da videonun altyazı kısmına web sitenizin adını yazmayı ve sabitlemeyi unutmayın.

Yalnız burada dikkat etmeniz gereken şey, yazının video izleyenleri rahatsız etmeyecek boyutta olması gerekliliğidir.

4. Ürününüzü videolarınızda tanıtın!

Çekiciliğiniz burada devreye giriyor, ürünlerinizi videolarınızda kullanın. Satın almış ya da kullanmakta olan izleyicileri öne çıkarın.

Video açıklamalarınıza mağazanızın bağlantısını eklemeyi ve izleyeni etkileyen, ürünü satın alması için harekete geçiren mesajlar içeren bitiş ekranları eklemeyi unutmayın.

Tavsiye: Videonun sonunda izleyicilerinize teşekkür etmeyi unutmayın, bu son derece kibar bir davranıştır. Daha sonra kanalınıza abone olmaları için ricada bulunun. Bu davranışınız insanların hoşuna gideceğinden, ilk defa sizi izleyenlerin kanalınıza abone olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece YouTube’dan para kazanmak için rakiplerinizin bir tık önüne geçmiş olursunuz.

5. Yeni para kazanma özelliklerini keşfedin!

YouTube’da her para kazanma kanalının farklı uygunluk gereksinimleri vardır, bunlara kısaca değinecek olursak:

# Reklam Geliri: Reklam geliri elde etmek için gereken yaş 18’dir. Ayrıca reklam veren dostu içerikler oluşturmanız gerekir. Temel olarak videolarınız ne kadar az tartışmalı olursa, YouTube reklam verenleri, bu videolarda reklam yayınlama konusunda daha rahat ve istekli olur ve de reklam gelirinden iyi paralar kazanırsınız.

# YouTube Premium Geliri: Premium üyesi aboneleriniz ya da YouTube Premium üyesi aboneniz olmayan kişi videonuzu izlerse, abonelik ücretinin bir kısmını otomatik olarak alırsınız.

# Kanal Üyelikleri: Abonelerinize kanal üyelikleri satmak için (hayranlarınız size ekstra bir miktar ödemeyi tercih eder), en az 18 yaşında olmanız ve 30 binden fazla aboneniz olması gerekir.

# Ürün Rafı: YouTube’dan para kazanmak için başka bir özellik olan ürün rafından ürettiğiniz ürün veya hizmeti satabilmeniz için 18 yaş ve üstü olmanız ve en az 10 bin aboneniz bulunması gerekir.

# Süper Chat Ödemeleri: Hayranlarınızın canlı yayınlarınız sırasında, canlı sohbetlerinizde mesajlarınızın vurgulanması için en az 18 yaşında ve bu özelliğin sunulduğu bir ülkede yaşıyor olmanız gerekir.

6. Sponsorlu içerik oluşturun!

Influencer olmak için Instagram’da olmanıza gerek yok. Sponcon (ürün yerleştirme) stratejisinin avantajı, YouTube’a kazancınızdan bir pay vermek zorunda kalmamanızdır. Doğrudan markayla pazarlık yaparsanız ve onlar size doğrudan ödeme yapar.

Bu yöntem en çok tanınan YouTuber’ların para kazanmasının popüler bir yoludur!

Markalara geniş ve ilgili bir kitle sunabiliyorsanız ve içeriğiniz hedef pazarlarıyla alakalı ise muhtemelen sizden haber almak isteyeceklerdir…

YouTube İş Ortaklığı Nedir?

YouTube İş Ortağı olarak kanalınız, YouTube’a göre daha yüksek bir standarttadır.

Yalnızca YouTube İş Ortağı Programı politikalarına değil, genel topluluk kurallarına da uymanız çok önemlidir. Ayrıca videolarda kullanacağınız müziklerde de telif hakkı yasasına uymanız gerekir.

YouTube’dan para kazanmak için bir iş ortağı olmanıza gerek yok. Sadece bir AdSense hesabı oluşturup görüntüleme almak bunun üstesinden gelmek için yeterlidir. Ancak, bir iş ortağı olmak bunu çok daha fazla kolaylaştırır.

YouTube İş Ortakları, YouTube’dan para kazanmak için birden fazla gelir akışına erişebilir. Yalnızca video reklamlar değil, yukarıda belirttiğimiz üzere YouTube Premium abonelik ücretleri ve doğrudan super chat, kanal üyelikleri ve ürün rafı gibi sadık hayranlarınızdan gelen gelirlere dokunan özelliklere ulaşabilirler.

YouTube İş Ortaklığı avantajlarından yararlanmak için:

  1. İş ortaklığı yapacak bir marka bulun,
  2. Anlaşma yapın,
  3. Sponsorlu reklamınız konusunda şeffaf olun,
  4. Bağlı ortak olun,
  5. Abonelerinizin doğrudan size ödeme yapmasını sağlayın,
  6. Mümkünse Super Chat yapın,
  7. Abonelerinizin YouTube Premium abonesi olmaya teşvik edin.

Bunları sağladığınızda YouTube üzerinden iyi gelir elde edebilirsiniz.